Obří žihadlo i včelí roj budou atrakcí výstavy v Senátu

Obří žihadlo i včelí roj budou atrakcí výstavy v Senátu

Na včely ze všech úhlů i úlů láká výstava Východočeského muzea v Pardubicích, která se slavnostně otevře ve čtvrtek 28. února ve 14 hodin v Zaháňském salonku v Senátu. Pro veřejnost bude přístupná ve Výstavní síni Senátu do 28. dubna, vstup je zdarma. „Téma včel a medu provází lidi odnepaměti a stále vzbuzuje spoustu otázek. Na některé jsme se pokusili odpovědět výstavou, která měla svou premiéru loni na Zámku Pardubice,“ zve do Senátu na výstavu ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. „Včely jsou neuvěřitelně zajímaví a rozmanití živočichové, jejichž výzkum stále přináší nové objevy. Některé zprostředkujeme i návštěvníkům. Zblízka si prohlédnou obří model žihadla nebo model včelího roje,“ láká kurátor výstavy entomolog Jan Dolanský. Výstava se věnuje nejen včele medonosné – mnoho zajímavostí se návštěvníci dozvědí o divoce žijících samotářských včelách, o včelím příbuzenstvu, predátorech i škůdcích. K vidění budou také historické i moderní úly včetně termosolárního úlu, který si poradí s nemocí varroázou. Výstava Včely ze všech ú(h)lů se koná pod záštitou místopředsedkyně Senátu Miluše Horské. Otevřena je denně, a to v březnu od 10 do 16 hodin a v dubnu od 10 do 17 hodin.
Karafa s českým granátem i křišťálový lev na výstavě protokolárních darů v Senátu

Karafa s českým granátem i křišťálový lev na výstavě protokolárních darů v Senátu

Sada karafy se skleničkami zdobená českým granátem či křišťálový lev jako symbol české státnosti nebo vybrané dary, které obdrželi představitelé Senátu od zahraničních delegací, si mohou prohlédnout návštěvníci v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce. Výstava protokolárních darů je ke zhlédnutí až do 14. dubna 2019. Většina setkání státních představitelů se zahraničními delegacemi je tradičně završena výměnou darů. Jedná se o předměty, které jsou pro daný stát typické a které by měly navštívenou zemi připomínat. Senát Parlamentu ČR prezentuje Českou republiku především českým sklem. Prezidentům a šéfům parlamentních komor, kteří oficiálně navštíví Českou republiku, předává předseda českého Senátu například karafu se skleničkami, které zdobí český granát, či křišťálového lva. Ten váží přes dva kilogramy a je vyroben z formy z období první republiky. Tento dar, který mají návštěvníci možnost si prohlédnout, je zajímavý i tím, že se nevozí do zahraničí, ale předává se pouze na území České republiky. Kromě darů ze skla je vystavena i sada ručního papíru, který byl vyroben v Ruční papírně ve Velkých Losinách, jedné z nejstarších dosud pracujících manufaktur. K vidění je i celá řada darů, které obdržel předseda či místopředsedové Senátu od zahraničních partnerů. Mezi vystavovanými jsou tak nejenom dary z evropských zemí, ale i Japonska, Jemenu, Kanady nebo Nového Zélandu. Výstava protokolárních darů se koná pod záštitou předsedkyně Stálé komise Senátu pro práci Kanceláře Senátu Jitky Seitlové. Veřejnosti je přístupná od ledna do března vždy první víkend v měsíci od 10.00 do 16.00 hod. Od dubna každý víkend od 10.00 do 17.00 hod. Vstup volný.

Výstava v Senátu láká na tvorbu textilních výtvarníků

Výstava v Senátu láká na tvorbu textilních výtvarníků

Tvorbu textilních výtvarníků Radky a Vlastimila Vodákových představí v Senátu výstava „Fragmenty“. Návštěvníci si mohou prohlédnout například objekty z netradičních materiálů zpracované tradiční textilní technikou. Výstava je veřejnosti přístupná od 10. ledna do 24. února 2019. Manželé Vodákovi vytvořili desítky monumentálních a stovky menších tapisérií, prostorových objektů, hraček a didaktických předmětů určených do školských zařízení. Výstava Fragmenty je komorním nahlédnutím do jejich dílny, kde vznikají většinou textilie větších formátů. Mezi exponáty jsou mimo jiné drátěné objekty vyrobené technikou tkaní a paličkování. Vytavovány jsou také detailně propracované textilní aplikace, hračky a didaktické předměty. Výstava probíhá pod záštitou místopředsedy Senátu Milana Štěcha. Veřejnosti je přístupná denně od 10.00 do 16.00 hod. Vstup volný.