Den dětí s Hravým architektem

Den dětí s Hravým architektem

Malby žáků 3. a 4. tříd základních škol, zachycující dětskýma očima viděné kulturní a architektonické dědictví československého státu i samostatné České republiky, si budou moci zájemci prohlédnout ve Valdštejnské zahradě. Vernisáž výstavy „100 LET HRAVÉ ARCHITEKTURY“ se uskuteční při příležitosti Mezinárodního dne dětí v úterý 28. května 2019 dopoledne ve Valdštejnské zahradě. Výstava potrvá až do 17. června 2019. Pro děti je k jejich svátku připraven v rámci vernisáže zajímavý program, čeká na ně hudební vystoupení populárního zpěváka Adama Mišíka, zážitkové dílničky či hry na rozmanité hudební nástroje, které si budou moci děti vyzkoušet s oblíbeným pardubickým sborem školy Svítání „Mlima Jua“. Akce pro školní skupiny i veřejnost bude trvat 28. května od 10.00 do 12.00 hod. Výstavu dětských prací připravil spolek Hravý architekt. Jeho cílem je každoročně dětem zábavnou formou přibližovat historickou architekturu a památky míst, v nichž vyrůstají. Výstava se koná pod záštitou místopředsedkyně Senátu Miluše Horské. Veřejnosti je přístupná denně od pondělí do pátku od 7.30 do 18.00 hod., o víkendech od 10.00 do 18.00 hod., od června otevřeno do 19.00 hod. Vstup volný.
Krojované slavnosti: zpěv i tanec ve Valdštejnské zahradě

Krojované slavnosti: zpěv i tanec ve Valdštejnské zahradě

Osm folklorních souborů z různých koutů České republiky představí své umění ve Valdštejnské zahradě v neděli 19. května 2019. Návštěvníci se mohou těšit na dechový orchestr, lidovou i cimbálovou muziku. Pátý ročník Krojovaných slavností se bude konat od 10.00 do 18.00 hod. Jednotlivé soubory reprezentují své regiony, do sídla Senátu tak zavítá například Tachovský Kolowrátek z regionu senátora Miroslava Nenutila, soubory z Janovic pod záštitou senátora Zdeňka Nytry či sbory z Dolních Bojanovic společně se senátorkou Annou Hubáčkovou. Součástí slavností je také doprovodný program; nebude chybět tradiční ukázka foukání skla v čele se senátorem – sklářem Jiřím Voseckým. Akce se koná pod záštitou Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova. Slavnosti se konají za každého počasí. Vstup volný.
Výstava v Senátu představí studentské práce s baťovskou tematikou

Výstava v Senátu představí studentské práce s baťovskou tematikou

Nejnovější výstava v Senátu dokládá, že odkaz zakladatele obuvnické dynastie Tomáše Bati je stále živý. Expozice představí práce studentů Střední školy nábytkářské a obchodní z Bystřice pod Hostýnem inspirované tímto světoznámým obuvníkem a podnikatelem. Veřejnosti bude přístupná od 2. května do 23. června 2019. Tomáš Baťa stále vzbuzuje nejenom v umělcích motivaci k tvorbě. Je to právě on, kdo je mnohdy označován za zakladatele moderního Zlína, proto je rozvíjení baťovské tematiky pro tento kraj dnes již tradiční. Dokládají to i práce místních studentů, kteří se v rámci aktuální výstavy k odkazu Tomáše Bati stále vracejí. Jejich řezbářské exponáty a výtvarná díla budou k vidění v Senátu až do druhé poloviny června. Výstava „Tomáš Baťa pohledem studentů“ probíhá pod záštitou senátorky Šárky Jelínkové. Veřejnosti je přístupná denně od 10:00 do 16:00 hod., od června o hodinu déle. Vstup volný.