Znáš někoho, kdo zachránil lidský život? Díky tobě i Senátu může získat medaili

Znáš někoho, kdo zachránil lidský život? Díky tobě i Senátu může získat medaili

Jsou případy, kdy můžeme zachránit to nejcennější – lidský život. Stačí jedna kritická chvíle a najednou všechno závisí na naší duchapřítomnosti a odvaze. Senátorky a senátoři si podobných činů cení. Minulý rok tak třeba získali Stuhu předsedy Senátu členové 3. oddílu OMNIA Spálov, kteří na letním táboře pomohli chlapci po zásahu bleskem. Skauti zareagovali velmi pohotově, rychle zavolali záchranku a poskytli první pomoc. Tím mu zachránili život. 

Hrdinské činy ale oceňuje i prezident republiky. Pokud znáš někoho, kdo by si medaili zasloužil převzít 28. října na Pražském hradě, můžeš ho navrhnout prostřednictvím Senátu do konce dubna. Je to třeba tvůj spolužák? Sám nemusíš být plnoletý a zachránci také nemusí být 18 let.

Jak to udělat

Nominovat (navrhnout) někoho na státní vyznamenání lze vyplněním elektronického formuláře. Velmi důležité je na závěr potvrdit, že k nominaci existuje domluvená podpora senátorky, senátora nebo senátorského klubu, tedy, že o tvém návrhu ví. Bez toho to nejde. 

Ve formuláři je nutné vyplnit životopis a informace o osobnosti dotyčného člověka. Je zde určený prostor 1600 znaků, stejně jako na odůvodnění návrhu. Ten, kdo navrhuje, ale má možnost připojení příloh v různých formátech. Všechny podklady se pečlivě posuzují

Státní vyznamenání mají několik kategorií, konečné slovo ale nemá Senát

Státní vyznamenání mají několik kategorií, zachránci lidského života jsou prezidentem naší republiky oceňováni zpravidla medailí Za hrdinství. Jde o vojáky, hasiče, ale také úplně obyčejné lidi i teenagery, kteří zachovali chladnou hlavu a rozvahu v kritické situaci. 

Doručené návrhy pečlivě posuzuje nejdřív samotný Senát, definitivní rozhodnutí o udělení vyznamenání ale náleží tomu, kdo ho předává – tedy prezidentovi republiky.

Zveme do jarního Senátu, zahradu otevřeme už 2. dubna

Zveme do jarního Senátu, zahradu otevřeme už 2. dubna

Druhého dubna po zimní přestávce otevírá Senát Valdštejnskou zahradu, která už zůstane přístupná každý den po celé jaro a léto až do 31. října (pondělí-pátek od 7 do 19 hodin, víkendy a státní svátky od 9 do 19 hodin).

Den otevřených dveří chystáme na jaře na 8. května a budeš moci obdivovat třeba s kamarády nebo rodiči vnitřní i venkovní prostory, které k Senátu patří

Proč navštívit Senát?

Víš třeba, že…

Valdštejnská zahrada je druhou největší zahradou v centru Prahy a najdeš ji přímo u metra Malostranská? Je to opravdu kousek.

• Zahrada je zdarma volně přístupná? Jen je třeba dodržovat pravidla chování. Do zahrady nesmí třeba psi.

• V zahradě můžeš obdivovat nejen rostliny, ale také zvířata – třeba pávy nebo sovy?

• Senát sídlí ve třech krásných palácích přímo pod Pražským hradem? Možná kolem nich chodíš, jen nevíš, že v nich jednají senátorky a senátoři.

• Senát můžeš navštívit i se školou? Máme nabídku prohlídek pro školní skupiny, přijít k nám mohou každé pondělí nebo pátek, a to i v zimě. Stačí k nám zavolat a objednat se.

• Senát pořádá různé výstavy a má svoje infocentrum, kam můžeš zajít v zimě i v létě – tedy i v době, kdy mají paláce a zahrada zavřeno?

• Nebylo ti zatím 18 let a nechodíš k volbám? Nevadí, i tak se k nám podívej.

• Fotky z akcí si můžeš prohlédnout pod článkem.

• Myslíš si, že už o Senátu víš hodně a chceš si svoje znalosti ověřit? Zkus naše kvízy

• Sleduj nás také na sociálních sítích: Facebooku, síti X nebo Instagramu

Klavírista nebo faráři-youtubeři. Jejich příběhy najdeš na senátním Youtube kanálu

Klavírista nebo faráři-youtubeři. Jejich příběhy najdeš na senátním Youtube kanálu

Můžeš si pustit medailonky romského klavíristy Tomáše Kača, dua farářů Českobratrské církve evangelické Pastoral Brothers nebo tanečníka Yemi A.D. Ti všichni získali ocenění předsedy Senátu. Jejich fotky z předávání najdeš pod článkem. 

Zajímá tě, kteří jiní lidé ocenění dostali? Víc najdeš tady

Možná tě také zaujme film o Senátu, který shrnuje 25 let jeho činnosti. I na ten se můžeš podívat. Youtube kanál plníme pravidelně novým obsahem. Pro zájemce tam máme i záznamy schůzí senátního pléna.

A přímo na tomto webu máme taky dokument o Senátu. Pokud tě zajímají krásné prostory, ve kterých Senát sídlí, doporučujeme jeho zhlédnutí. 

Zůstaň s námi v kontaktu!

Na začátku dubna 2024 chystáme slavnostní jarní otevření Valdštejnské zahrady, kterou najdeš nedaleko metra Malostranská. Můžeš se těšit na nové informace na sociálních sítích, zde na webu pro mládež nebo na oficiálním webu Senátu.