Zrušení komentovaných prohlídek sídla Senátu

Zrušení komentovaných prohlídek sídla Senátu

Dovolujeme si Vás informovat, že Kancelář Senátu z preventivně bezpečnostních důvodů ruší všechny komentované prohlídky sídla Senátu Parlamentu ČR plánované ve dnech 3. 3. 2020 až 18. 3. 2020. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení.
Dalekohledy i fotoaparáty, kouzelný svět optiky v Senátu

Dalekohledy i fotoaparáty, kouzelný svět optiky v Senátu

Svět optiky, která v současnosti patří mezi nejdynamičtěji se rozvíjející obory, představí výstava v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce. Zájemci z řad veřejnosti ji mohou navštívit první víkend v měsíci, tedy 1. a 2. února 2020, od 10.00 do 16.00 hodin. Výstava mapuje ve zkratce klíčové momenty z minulosti a prezentuje jak historické, tak současné výrobky Meopty, největší optické firmy v ČR. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout množství objektivů, různé druhy fotoaparátů, snímací kamery, soustavy pro digitální kinoprojektory, puškové i pozorovací dalekohledy až po moderní vojenské zaměřovače. Připraven je pro ně také dalekohled na stativu, kterým mohou prozkoumávat krásy II. nádvoří Valdštejnského paláce. Výstava „Meopta – kouzelný svět optiky“ se koná pod záštitou senátorky Jitky Seitlové. V Mytologické chodbě Valdštejnského paláce bude vystavena do 23. února 2020. Pro veřejnost je otevřena první víkend v únoru od 10.00 do 16.00 hodin. Vstup je zdarma.
Vánoční výstava betlémů v Senátu

Vánoční výstava betlémů v Senátu

Od 6. prosince 2019 si může veřejnost prohlédnout v prostorách Výstavní síně Senátu tradiční Vánoční výstavu. Ta představí desítky modelů betlémů z různých materiálů, mezi jinými dřevěný příbramský betlém z 19. století či k radosti nejmenších betlém pohyblivý. Expozici mohou zájemci navštívit až do 5. ledna 2020. K historickým unikátům patří dřevěný příbramský betlém z 19. století, králické betlémy nebo vyřezávaný betlém z Podkrkonoší z počátku 20. století. Pozornost si zaslouží i betlémy současných amatérských i profesionálních tvůrců, kteří se prezentují kvalitními pracemi z různých materiálů, jako jsou dřevo, keramika, perník, šustí, ale i zajímavé exponáty ze sbírek významných českých sběratelů. Malé návštěvníky jistě zaujme pohyblivý betlém, který má kromě tradičních figur i nevšední postavy, například kominíka na střeše, a kolem jesliček kolují lidé s vozy a historická tramvaj s cestujícími. Premiéru bude mít velký betlém u vánočního stromu na I. nádvoří Valdštejnského paláce poblíž Výstavní síně. Vánoční výstava je přístupná do 5. ledna 2020, denně od 10.00 do 16.00 hod., na Štědrý den od 10.00 do 14.00 hod. O vánočních svátcích, na Nový rok a první lednový víkend je možné spojit návštěvu výstavy s prohlídkou historických prostor Valdštejnského paláce.