Znáš někoho, kdo zachránil lidský život? Díky tobě i Senátu může získat medaili

Znáš někoho, kdo zachránil lidský život? Díky tobě i Senátu může získat medaili

Jsou případy, kdy můžeme zachránit to nejcennější – lidský život. Stačí jedna kritická chvíle a najednou všechno závisí na naší duchapřítomnosti a odvaze. Senátorky a senátoři si podobných činů cení. Minulý rok tak třeba získali Stuhu předsedy Senátu členové 3. oddílu OMNIA Spálov, kteří na letním táboře pomohli chlapci po zásahu bleskem. Skauti zareagovali velmi pohotově, rychle zavolali záchranku a poskytli první pomoc. Tím mu zachránili život. 

Hrdinské činy ale oceňuje i prezident republiky. Pokud znáš někoho, kdo by si medaili zasloužil převzít 28. října na Pražském hradě, můžeš ho navrhnout prostřednictvím Senátu do konce dubna. Je to třeba tvůj spolužák? Sám nemusíš být plnoletý a zachránci také nemusí být 18 let.

Jak to udělat

Nominovat (navrhnout) někoho na státní vyznamenání lze vyplněním elektronického formuláře. Velmi důležité je na závěr potvrdit, že k nominaci existuje domluvená podpora senátorky, senátora nebo senátorského klubu, tedy, že o tvém návrhu ví. Bez toho to nejde. 

Ve formuláři je nutné vyplnit životopis a informace o osobnosti dotyčného člověka. Je zde určený prostor 1600 znaků, stejně jako na odůvodnění návrhu. Ten, kdo navrhuje, ale má možnost připojení příloh v různých formátech. Všechny podklady se pečlivě posuzují

Státní vyznamenání mají několik kategorií, konečné slovo ale nemá Senát

Státní vyznamenání mají několik kategorií, zachránci lidského života jsou prezidentem naší republiky oceňováni zpravidla medailí Za hrdinství. Jde o vojáky, hasiče, ale také úplně obyčejné lidi i teenagery, kteří zachovali chladnou hlavu a rozvahu v kritické situaci. 

Doručené návrhy pečlivě posuzuje nejdřív samotný Senát, definitivní rozhodnutí o udělení vyznamenání ale náleží tomu, kdo ho předává – tedy prezidentovi republiky.

← Zpět na seznam aktualit