Senát v létě ožívá kulturou, koná se Valdštejnské léto

Senát v létě ožívá kulturou, koná se Valdštejnské léto

V Senátu startuje v květnu tradiční kulturní Valdštejnské léto. Můžeš se těšit na kulturní a hudební vystoupení až do září. Přijď se podívat do krásné Valdštejnské zahrady!

První koncertem byl ve čtvrtek 9. května pěvecký sbor Elišky Erlichové. Koncerty se konají v Sala terreně každý čtvrtek od 17 hodin. Vstup je volný. Záštitu nad nimi má vždy senátorka nebo senátor.

Nejde ale jenom o hudební vystoupení. V rámci Valdštejnského léta se můžeš podívat třeba na slam poetry, tedy mluvenou poezii, která někdy vzniká improvizací přímo na místě.

Těšíme se na tebe! 

Více informací o Valdštejnském létě na webu Senátu.


 

Přijď se 8. května podívat do sídla Senátu

Přijď se 8. května podívat do sídla Senátu

Ukážeme ti nejkrásnější prostory Senátu. Otevíráme už v osm hodin ráno a návštěvníky vítáme do půl páté, kdy vstoupí ten poslední. 

Letošním tématem celého dne otevřených dveří je 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie (1. května 2004). Proto bude připravený tematický program včetně výstavy, kvízu nebo krátké filmové smyčky. 

Budeš si moci prohlédnout Valdštejnský palác, otevřeme pro tebe třeba krásný historický Hlavní sál, Rytířskou síň, Audienční síň, Mytologickou chodbu nebo Jednací sál. Právě tam probíhají plenární jednání Senátu i další akce, například konference. Přístupný bude také Kolovratský palác. Okolo paláců se rozkládá krásná Valdštejnská zahrada, která bude otevřena od osmi hodin ráno do sedmi hodin večer.

Pokud budeš potřebovat pomoc s orientací, tak ti poradíme v našem infocentru, kde se budeš moci zeptat na cokoliv, co tě zajímá.

Chystáme také živou swingovou hudbu

Za vstup nic nevybíráme, prohlídky jsou zdarma.

Každá akce má ale také svá pravidla. Ta naše jsou následující:

• Nevstupuj s předměty ohrožujícími bezpečnost a se zbraněmi. 
• Neber si velká zavazadla, ale jen ta příruční. Návštěvníky s těmi většími dovnitř nevpouštíme.
• Respektuj, že na den otevřených dveří bývá o prohlídku senátních prostor velký zájem. Proto můžeš chvíli u vstupu čekat. Ten čas ale stojí za to.

Těšíme se na tvoji návštěvu!

Pokud to letos v květnu nestihneš, můžeš k nám dorazit ještě 28. října, kdy se koná také den otevřených dveří.

 

Znáš někoho, kdo zachránil lidský život? Díky tobě i Senátu může získat medaili

Znáš někoho, kdo zachránil lidský život? Díky tobě i Senátu může získat medaili

Jsou případy, kdy můžeme zachránit to nejcennější – lidský život. Stačí jedna kritická chvíle a najednou všechno závisí na naší duchapřítomnosti a odvaze. Senátorky a senátoři si podobných činů cení. Minulý rok tak třeba získali Stuhu předsedy Senátu členové 3. oddílu OMNIA Spálov, kteří na letním táboře pomohli chlapci po zásahu bleskem. Skauti zareagovali velmi pohotově, rychle zavolali záchranku a poskytli první pomoc. Tím mu zachránili život. 

Hrdinské činy ale oceňuje i prezident republiky. Pokud znáš někoho, kdo by si medaili zasloužil převzít 28. října na Pražském hradě, můžeš ho navrhnout prostřednictvím Senátu do konce dubna. Je to třeba tvůj spolužák? Sám nemusíš být plnoletý a zachránci také nemusí být 18 let.

Jak to udělat

Nominovat (navrhnout) někoho na státní vyznamenání lze vyplněním elektronického formuláře. Velmi důležité je na závěr potvrdit, že k nominaci existuje domluvená podpora senátorky, senátora nebo senátorského klubu, tedy, že o tvém návrhu ví. Bez toho to nejde. 

Ve formuláři je nutné vyplnit životopis a informace o osobnosti dotyčného člověka. Je zde určený prostor 1600 znaků, stejně jako na odůvodnění návrhu. Ten, kdo navrhuje, ale má možnost připojení příloh v různých formátech. Všechny podklady se pečlivě posuzují

Státní vyznamenání mají několik kategorií, konečné slovo ale nemá Senát

Státní vyznamenání mají několik kategorií, zachránci lidského života jsou prezidentem naší republiky oceňováni zpravidla medailí Za hrdinství. Jde o vojáky, hasiče, ale také úplně obyčejné lidi i teenagery, kteří zachovali chladnou hlavu a rozvahu v kritické situaci. 

Doručené návrhy pečlivě posuzuje nejdřív samotný Senát, definitivní rozhodnutí o udělení vyznamenání ale náleží tomu, kdo ho předává – tedy prezidentovi republiky.