Karafa s českým granátem i křišťálový lev na výstavě protokolárních darů v Senátu

Karafa s českým granátem i křišťálový lev na výstavě protokolárních darů v Senátu

Sada karafy se skleničkami zdobená českým granátem či křišťálový lev jako symbol české státnosti nebo vybrané dary, které obdrželi představitelé Senátu od zahraničních delegací, si mohou prohlédnout návštěvníci v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce. Výstava protokolárních darů je ke zhlédnutí až do 14. dubna 2019. Většina setkání státních představitelů se zahraničními delegacemi je tradičně završena výměnou darů. Jedná se o předměty, které jsou pro daný stát typické a které by měly navštívenou zemi připomínat. Senát Parlamentu ČR prezentuje Českou republiku především českým sklem. Prezidentům a šéfům parlamentních komor, kteří oficiálně navštíví Českou republiku, předává předseda českého Senátu například karafu se skleničkami, které zdobí český granát, či křišťálového lva. Ten váží přes dva kilogramy a je vyroben z formy z období první republiky. Tento dar, který mají návštěvníci možnost si prohlédnout, je zajímavý i tím, že se nevozí do zahraničí, ale předává se pouze na území České republiky. Kromě darů ze skla je vystavena i sada ručního papíru, který byl vyroben v Ruční papírně ve Velkých Losinách, jedné z nejstarších dosud pracujících manufaktur. K vidění je i celá řada darů, které obdržel předseda či místopředsedové Senátu od zahraničních partnerů. Mezi vystavovanými jsou tak nejenom dary z evropských zemí, ale i Japonska, Jemenu, Kanady nebo Nového Zélandu. Výstava protokolárních darů se koná pod záštitou předsedkyně Stálé komise Senátu pro práci Kanceláře Senátu Jitky Seitlové. Veřejnosti je přístupná od ledna do března vždy první víkend v měsíci od 10.00 do 16.00 hod. Od dubna každý víkend od 10.00 do 17.00 hod. Vstup volný.

Výstava v Senátu láká na tvorbu textilních výtvarníků

Výstava v Senátu láká na tvorbu textilních výtvarníků

Tvorbu textilních výtvarníků Radky a Vlastimila Vodákových představí v Senátu výstava „Fragmenty“. Návštěvníci si mohou prohlédnout například objekty z netradičních materiálů zpracované tradiční textilní technikou. Výstava je veřejnosti přístupná od 10. ledna do 24. února 2019. Manželé Vodákovi vytvořili desítky monumentálních a stovky menších tapisérií, prostorových objektů, hraček a didaktických předmětů určených do školských zařízení. Výstava Fragmenty je komorním nahlédnutím do jejich dílny, kde vznikají většinou textilie větších formátů. Mezi exponáty jsou mimo jiné drátěné objekty vyrobené technikou tkaní a paličkování. Vytavovány jsou také detailně propracované textilní aplikace, hračky a didaktické předměty. Výstava probíhá pod záštitou místopředsedy Senátu Milana Štěcha. Veřejnosti je přístupná denně od 10.00 do 16.00 hod. Vstup volný.
Vánoční výstava betlémů

Vánoční výstava betlémů

Od 7. prosince 2018 může veřejnost opět zavítat do prostor Výstavní síně Senátu na Vánoční výstavu. Ta představí desítky modelů betlémů, mezi jinými historický exponát z počátku 20. století či současnou tvorbu profesionálů i amatérů. Expozici mohou zájemci navštívit až do 6. ledna 2019. Tradiční vánoční výstava ve Výstavní síni Senátu představí návštěvníkům betlémy historické i soudobé. Historické betlémy jsou zastoupeny velkým králickým betlémem z počátku 20. století, papírovými betlémy z tiskárny z Vejprt či několika betlémy z dob první republiky. Soudobé betlémy překvapí různorodostí použitého materiálu, vyrobeny jsou ze dřeva, kukuřičného šustí, skla, kamene nebo z keramiky. Exponáty jsou především české provenience, ale vystaveno je i několik betlémů ze zahraničí, např. Slovenska, Polska, Německa nebo Mexika. Především nejmenší návštěvníky potěší mechanický betlém s dvacítkou pohyblivých figurek.Vánoční výstava je přístupná do 6. ledna 2019, denně od 10.00 do 16.00 hod., na Štědrý den od 10.00 do 14.00 hod. Tradiční vánoční výstavu pořádá Kancelář Senátu ve spolupráci se Spolkem českých betlemářů. Vstup volný.