Klavírista nebo faráři-youtubeři. Jejich příběhy najdeš na senátním Youtube kanálu

Klavírista nebo faráři-youtubeři. Jejich příběhy najdeš na senátním Youtube kanálu

Můžeš si pustit medailonky romského klavíristy Tomáše Kača, dua farářů Českobratrské církve evangelické Pastoral Brothers nebo tanečníka Yemi A.D. Ti všichni získali ocenění předsedy Senátu. Jejich fotky z předávání najdeš pod článkem. 

Zajímá tě, kteří jiní lidé ocenění dostali? Víc najdeš tady

Možná tě také zaujme film o Senátu, který shrnuje 25 let jeho činnosti. I na ten se můžeš podívat. Youtube kanál plníme pravidelně novým obsahem. Pro zájemce tam máme i záznamy schůzí senátního pléna.

A přímo na tomto webu máme taky dokument o Senátu. Pokud tě zajímají krásné prostory, ve kterých Senát sídlí, doporučujeme jeho zhlédnutí. 

Zůstaň s námi v kontaktu!

Na začátku dubna 2024 chystáme slavnostní jarní otevření Valdštejnské zahrady, kterou najdeš nedaleko metra Malostranská. Můžeš se těšit na nové informace na sociálních sítích, zde na webu pro mládež nebo na oficiálním webu Senátu.
 

Kampaň #WeRemember v Senátu. Připoj se i ty!

Kampaň #WeRemember v Senátu. Připoj se i ty!

Při holocaustu nacisté prováděli systematickou likvidaci a vyvražďování židovského obyvatelstva v Evropě. Kampaň #WeRemeber má všem připomenout oběti holocaustu, jejich osudy a upozornit na nebezpečí a rizika do budoucna v případě, že se z této kapitoly historie dostatečně nepoučíme.

Pochopení jedné z největších tragédií moderní doby může pomoci předcházet genocidám a projevům nenávisti vůči odlišným etnikům či lidem s jiným náboženským vyznáním.

Jak se ke kampani připojíš?
Napiš na papír slova “WeRemember.” Následně se s ním vyfoť a sdílej fotografie na sociálních sítích s hashtagem #WeRemember. Propojíš se tak s komunitou lidí, kterým dění před více než 70 lety není lhostejné. Stejně, jako našim senátorkám a senátorům. 


Setkání v Senátu
Přímo v Senátu Parlamentu ČR se uskutečnilo 26. ledna vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu. Jak to v Senátu vypadalo, se můžeš podívat i ve fotogalerii pod článkem. Ani my nezapomínáme!


Proč právě teď?
Možná si kladeš otázku, proč kampaň #WeRemember probíhá právě teď, na konci ledna. 27. ledna si totiž připomínáme Mezinárodní den památky obětí holokaustu. V tento den v roce 1945 spojenecké síly osvobodily koncentrační tábor Osvětim na území dnešního Polska. Připomínáme si tedy vždy v lednu výročí této události.


Co byl holocaust (šoa)?
Při holocaustu (někde najdeš také hebrejský název šoa) se nacistické Německo pokusilo o systematické vyvraždění a celkovou likvidaci evropských Židů. Nacisté byli totiž mylně přesvědčeni o nadřazenosti své rasy. 

  • Pronásledování Židů v Německu bylo dlouhodobou záležitostí,
  • probíhalo už od 30. let 20. století,
  • k systematickému vyvražďování ale došlo až během druhé světové války (1939 –⁠ 1945).

Kde se dozvím víc?

  • Více se o holokaustu dozvíš třeba na vzdělávacím portálu Institutu Terezínské iniciativy,
  • najdeš zde například i vzpomínky pamětníků,
  • určitě ti další informace řekne třeba tvůj učitel dějepisu,
  • více o kampani #WeRemember uvádí Světový židovský kongres,
  • materiály a informace nabízí také ČT Edu,
  • v angličtině najdeš také základní informace i tady.

 

Otestujte své znalosti!

Otestujte své znalosti!

Myslíte si, že už víte o Senátu hodně? Chcete si otestovat své znalosti?

Zkuste připravené kvízy, roháčky nebo doplňovačky. I na začátku roku 2024 pro vás průběžně tvoříme další, které vás budou určitě bavit. Přesvědčíte se, co jste se už pochytili, co jste se naučili a co si můžete naopak doplnit. 

Nejste si zatím jistí? Zkuste si na tomto webu nejdřív nastudovat a projít informace o funkcích Senátu, vzniku zákona nebo sídle a palácích Senátu. 

Přejeme hodně štěstí při vyplňování a luštění!