Koncert a slavnostní zahájení výstavy k 30. výročí svatořečení Anežky České a sametové revoluce

Koncert a slavnostní zahájení výstavy k 30. výročí svatořečení Anežky České a sametové revoluce

The Plastic People of the Universe a Filharmonie Brno společným výjimečným koncertem, v úterý 10. září 2019 v 17.00 hod. ve Valdštejnské zahradě, slavnostně zahájí výstavu k 30. výročí svatořečení Anežky České a sametové revoluce. Expozici může veřejnost navštívit o vybraných víkendech a státních svátcích až do 5. ledna 2020.

V rámci koncertu Filharmonie Brno a The Plastic People of the Universe představí písně z alba „Co znamená vésti koně“.

Výstava v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce návštěvníkům představí zajímavosti nejen o životě královské dcery a patronky země, ale také její odkaz jako světice, která se v průběhu svého života stala významnou duchovní osobností a o jejíž kanonizaci usilovala už česká královna Eliška Přemyslovna.

Svatořečení Anežky České je úzce spjato s událostmi sametové revoluce, kdy pouhých pět dní po její kanonizaci odstartovaly události na Národní třídě pád komunistického režimu.

Výstavu „Svatá Anežka Česká, královská dcera, světice a patronka země" si návštěvníci mohou prohlédnout také v den koncertu od 18.15 do 20.00 hod. Výstava a koncert se koná pod záštitou místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horské.

Expozici připravily Historický ústav Akademie věd ČR a Kancelář Senátu. Veřejnost ji může navštívit až do 5. ledna 2020, a to o víkendech a státních svátcích od 10.00 do 18.00, v říjnu do 17.00, v listopadu až v lednu vždy první víkend v měsíci a o státních svátcích od 10.00 do 16.00.

Více informací o výstavě na: https://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?ke_dni=12.9.2019&O=12&id=2800&from=M

Vstup na výstavu a koncert zdarma.

Hradozámecká noc v sídle Senátu

Hradozámecká noc v sídle Senátu

V rámci Hradozámecké noci se sídlo Senátu v sobotu 31. srpna opět otevře veřejnosti ve večerních hodinách. Do barokního komplexu Valdštejnského paláce se zahradou budou moci návštěvníci tradičně zavítat až do 22:00. Těšit se mohou mimo jiné i na speciální komentované prohlídky „Tajemství Valdštejnské zahrady“.

Po slavnostním zahájení Hradozámecké noci v 18:00 se mohou návštěvníci ve Valdštejnské zahradě zaposlouchat do koncertního představení orchestru Ježkovy stopy. Večerní komentované prohlídky Valdštejnské zahrady začnou v 19:30, 19:45, 20:00, 20:15 a 20:30.

Zájemci si budou moci také individuálně prohlédnout historické prostory Valdštejnského paláce, kde bude na příchozí v Mytologické chodbě čekat  výstava věnována hornickému regionu Krušné hory, které jsou od července 2019 na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO. Ve Valdštejnské zahradě je k vidění unikátní výstava fotografií profesora Jindřicha Štreita „Ruku v ruce“, jejím cílem je přiblížit veřejnosti život lidí s mentálním a kombinovaným postižením. Ve Výstavní síni Senátu pak na návštěvníky bude čekat expozice „Příběh klobouku“, která představuje tradiční výrobu pokrývek hlavy. Výstava seznámí návštěvníky nejen s ukázkou forem pro ruční tvarování klobouků ale i s procesem jejich výroby, který má v Novém Jičíně již 220letou tradici.

Hradozámecká noc v sídle Senátu se koná ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a  pod záštitou 1. místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky.

Akce se uskuteční za každého počasí. Vstup volný.

S ohledem na kapacitu paláce bude vstup občanů regulován. Návštěvníkům s předměty ohrožujícími bezpečnost a se zbraněmi nebude vstup umožněn. Návštěvníky žádáme, aby si s sebou nebrali velká zavazadla, vstup bude umožněn pouze příchozím s příručními zavazadly.

Senát pořádá tradiční setkání senátorek a senátorů s občany

Senát pořádá tradiční setkání senátorek a senátorů s občany

V sobotu 7. září od 14:00 se ve Valdštejnské zahradě uskuteční Setkání senátorek a senátorů s občany. Zúčastní se ho předseda Senátu Jaroslav Kubera a další členové horní komory českého Parlamentu. Pro občany bude kromě možnosti pohovořit si se senátorkami a senátory připraven také kulturní program. Letos se návštěvníci můžou těšit na vystoupení Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma, Václava Neckáře & BACILŮ a HarmCore Jazz Bandu.
Akce se koná pod záštitou předsedy Senátu Jaroslava Kubery.

14.00
Uvítání občanů předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou

14.05 – 15.05
Vystoupení Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma

15.30 – 16.15
Vystoupení Václava Neckáře & BACILŮ

16.45 – 17.45
Vystoupení HarmCore Jazz Bandu

18.00
Ukončení akce


Vstup zdarma. Akce se koná za každého počasí. Změny programu vyhrazeny.

Návštěvníky upozorňujeme na pouze omezenou kapacitu míst k sezení, která nelze předem rezervovat. Zároveň občany žádáme, aby si s sebou nebrali velká zavazadla, vstup do sídla Senátu bude umožněn pouze příchozím s příručními zavazadly.


Program: https://www.senat.cz/akce_k_30_vyrocim_tradicni_setkani_s_obcany.jpg