Vánoční výstava betlémů v Senátu

Vánoční výstava betlémů v Senátu

Od 6. prosince 2019 si může veřejnost prohlédnout v prostorách Výstavní síně Senátu tradiční Vánoční výstavu. Ta představí desítky modelů betlémů z různých materiálů, mezi jinými dřevěný příbramský betlém z 19. století či k radosti nejmenších betlém pohyblivý. Expozici mohou zájemci navštívit až do 5. ledna 2020. K historickým unikátům patří dřevěný příbramský betlém z 19. století, králické betlémy nebo vyřezávaný betlém z Podkrkonoší z počátku 20. století. Pozornost si zaslouží i betlémy současných amatérských i profesionálních tvůrců, kteří se prezentují kvalitními pracemi z různých materiálů, jako jsou dřevo, keramika, perník, šustí, ale i zajímavé exponáty ze sbírek významných českých sběratelů. Malé návštěvníky jistě zaujme pohyblivý betlém, který má kromě tradičních figur i nevšední postavy, například kominíka na střeše, a kolem jesliček kolují lidé s vozy a historická tramvaj s cestujícími. Premiéru bude mít velký betlém u vánočního stromu na I. nádvoří Valdštejnského paláce poblíž Výstavní síně. Vánoční výstava je přístupná do 5. ledna 2020, denně od 10.00 do 16.00 hod., na Štědrý den od 10.00 do 14.00 hod. O vánočních svátcích, na Nový rok a první lednový víkend je možné spojit návštěvu výstavy s prohlídkou historických prostor Valdštejnského paláce.
Vánoční výtvarná soutěž pro děti

Vánoční výtvarná soutěž pro děti

V rámci výstavy je i letos vyhlášena vánoční výtvarná soutěž pro děti na téma „Vánoční betlém“. Do soutěže se mohou přihlásit děti do 15 let, soutěž je určena pouze pro jednotlivce. Vítány jsou práce vytvořené za použití kombinace výtvarných technik i materiálů. Hotové práce spolu se souhlasem zákonného zástupce nezletilého dítěte se zpracováním osobních údajů a s publikací fotografie výtvarného díla a informací o jeho autorovi je nutné doručit do konce ledna 2020 do Senátu. Hotové práce spolu se souhlasem zákonných zástupců s publikací fotografie výtvarného díla a informací o jeho autorovi doručte do Senátu do konce ledna 2020. Můžete je poslat poštou nebo odevzdat v Informačním centru Senátu, které je otevřeno každý všední den od 9 do 15 hodin, nebo po 15. hodině na recepci sousedící s Výstavní síní. Na obálku či obal vyznačte heslo VÝTVARNÁ SOUTĚŽ. Bez souhlasu zákonného zástupce nezletilého dítěte se zpracováním osobních údajů a s publikací fotografie výtvarného díla a informací o jeho autorovi, nebude výtvarné dílo do soutěže zařazeno. Všechny účastníky soutěže pozveme s rodiči v březnu na slavnostní vyhodnocení do Valdštejnského paláce, pro autory budou připraveny diplomy, katalog všech prací a drobné věcné odměny. Adresa pro zaslání: Kancelář Senátu oddělení vztahů s veřejností (VÝTVARNÁ SOUTĚŽ) Valdštejnské náměstí 17/4 118 01 Praha
Navštivte během prvního adventního víkendu Senát

Navštivte během prvního adventního víkendu Senát

Sídlo Senátu Parlamentu ČR se během prvního adventního víkendu mimořádně otevře veřejnosti, na návštěvníky čeká doprovodný kulturní program a charitativní trh na podporu obce Neratov.

Krásné historické prostory Valdštejnského paláce budou veřejnosti přístupné v pátek 29. listopadu od 18:00 do 22:00 hod., v sobotu 30. listopadu od 11:00 do 21:00 hod. a v neděli 1. prosince od 11:00 do 18:00 hod. Příchozí si budou moci individuálně prohlédnout mimo jiné Hlavní sál, Rytířskou síň nebo Mytologickou chodbu.
Na I. nádvoří Valdštejnského paláce budou v průběhu víkendu vystupovat pěvecké sbory a probíhat zde bude rovněž charitativní trh, který pořádá Nadační fond Act for Others. Výtěžek trhu bude věnován na podporu obce Neratov a jejích aktivit pro handicapované občany.
Akce se koná pod záštitou předsedy Senátu Jaroslava Kubery.
Vstup volný.