Kampaň #WeRemember v Senátu. Připoj se i ty!
Při holocaustu nacisté prováděli systematickou likvidaci a vyvražďování židovského obyvatelstva v Evropě. Kampaň #WeRemeber má všem připomenout oběti holocaustu, jejich osudy a upozornit na nebezpečí a rizika do budoucna v případě, že se z této kapitoly historie dostatečně nepoučíme.
Pochopení jedné z největších tragédií moderní doby může pomoci předcházet genocidám a projevům nenávisti vůči odlišným etnikům či lidem s jiným náboženským vyznáním.
Jak se ke kampani připojíš?
Napiš na papír slova “WeRemember.” Následně se s ním vyfoť a sdílej fotografie na sociálních sítích s hashtagem #WeRemember. Propojíš se tak s komunitou lidí, kterým dění před více než 70 lety není lhostejné. Stejně, jako našim senátorkám a senátorům.
Setkání v Senátu
Přímo v Senátu Parlamentu ČR se uskutečnilo 26. ledna vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu. Jak to v Senátu vypadalo, se můžeš podívat i ve fotogalerii pod článkem. Ani my nezapomínáme!
Proč právě teď?
Možná si kladeš otázku, proč kampaň #WeRemember probíhá právě teď, na konci ledna. 27. ledna si totiž připomínáme Mezinárodní den památky obětí holokaustu. V tento den v roce 1945 spojenecké síly osvobodily koncentrační tábor Osvětim na území dnešního Polska. Připomínáme si tedy vždy v lednu výročí této události.
Co byl holocaust (šoa)?
Při holocaustu (někde najdeš také hebrejský název šoa) se nacistické Německo pokusilo o systematické vyvraždění a celkovou likvidaci evropských Židů. Nacisté byli totiž mylně přesvědčeni o nadřazenosti své rasy.
- Pronásledování Židů v Německu bylo dlouhodobou záležitostí,
- probíhalo už od 30. let 20. století,
- k systematickému vyvražďování ale došlo až během druhé světové války (1939 – 1945).
Kde se dozvím víc?
- Více se o holokaustu dozvíš třeba na vzdělávacím portálu Institutu Terezínské iniciativy,
- najdeš zde například i vzpomínky pamětníků,
- určitě ti další informace řekne třeba tvůj učitel dějepisu,
- více o kampani #WeRemember uvádí Světový židovský kongres,
- materiály a informace nabízí také ČT Edu,
- v angličtině najdeš také základní informace i tady.