Den otevřených dveří Senátu připomene 80. výročí mnichovské dohody
Kolovratský palác, ve kterém zasedaly předválečné a protektorátní vlády, se v úterý 8. května 2018 otevře veřejnosti. Návštěvníci budou mít výjimečnou příležitost blíže se seznámit s historií paláce, ve kterém byla tehdejší československá vláda seznámena se zněním mnichovské dohody, a budou si také moci prohlédnout kopii německé verze dohody.
V pátek 30. září 1938 se v Zeleném salonku Kolovratského paláce sešla vláda na své mimořádné schůzi. Jediným předmětem jednání se stala zpráva o mnichovské dohodě. Z Kolovratského paláce pak odjel tehdejší předseda kabinetu Jan Syrový spolu s ministry na Pražský hrad za prezidentem Edvardem Benešem. Po zvážení všech okolností se nakonec rozhodli tento diktát přijmout.
V rámci Dne otevřených dveří bude ke zhlédnutí také kopie mnichovské dohody v němčině, která má čtyři strany na rozdíl od dalších jazykových verzí zúčastněných zemí, které mají strany tři. Adolf Hitler viděl špatně na blízko, a proto mu byly psány proslovy a další písemnosti větším písmem.
Podepsání mnichovské dohody patří ke zlomovým okamžikům našich dějin. Dohoda, která v podstatě předznamenala druhou světovou válku, odňala Československu pohraniční oblasti včetně opevnění a výrazně usnadnila naplňování expanzivních plánů Adolfa Hitlera. O pár měsíců později byl vyhlášen protektorát Čechy a Morava.
Brány paláce se veřejnosti otevřou v 9.00 hod. a opět uzavřou v 16.00 hod. Vstup je zdarma. Prohlídky s průvodcem budou vycházet každých 15 minut, skupiny budou čítat maximálně 40 osob. Program v paláci bude trvat přibližně 40 minut. Poslední prohlídka bude v 16.00 hod.
Součástí Dne otevřených dveří Senátu bude i možnost prohlédnout si historické prostory Valdštejnského paláce, který bude veřejnosti zpřístupněn stejně jako Kolovratský palác, tedy od 9.00 hod. do 16.00 hod. V rámci zdejší prohlídkové trasy, která bude přístupná bez průvodce, se zájemci mohou těšit mimo jiné na Jednací sál, Hlavní sál, Rytířskou síň či Mytologickou chodbu. Prohlídkové trasy jsou zajištěny i pro handicapované.
Hravé umění
Expozice „Hravé umění“ představí umělecké řemeslo brněnského výtvarníka Michaela Pavlovského. Návštěvníci si mohou prohlédnout exponáty dřevěných hraček a objektů z kovů, skla a dalších materiálů. Výstava je ke zhlédnutí ve Výstavní síni Senátu od 3. května do 24. června 2018. Návštěvníky potěší originální díla umělce Pavlovského, který vyznává netradiční pojetí výtvarnické práce, při němž vdechuje, jak sám říká, svým dílům do duše optimismus a dobrou náladu. Na místě jsou vystaveny pestrobarevné dřevěné exponáty zpodobňující zvířata či interiérové i exteriérové objekty a plastiky. Výstava probíhá pod záštitou senátorky Anny Hubáčkové. Veřejnosti je přístupná denně od 10.00 do 17.00 hod., od června o hodinu déle. Vstup volný.
Československý parlament v roce 1968
Pravomoci a kompetence československého parlamentu – Národního shromáždění – v roce 1968, jeho role v době výsadního postavení Komunistické strany Československa a fungování zákonodárného sboru během srpnové okupace 1968. To vše připomíná expozice „Československý parlament v roce 1968. Výstava k 50. výročí pražského jara“ v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce. Ke zhlédnutí je až do 9. září 2018. Invaze vojsk pěti států Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968 patří mezi milníky československých dějin. V následných srpnových dnech fungovalo jako jediný státní orgán Národní shromáždění, ačkoliv sovětští vojáci střežili vstup do tehdejšího sídla parlamentu a poslanci tak měli omezené styky s vládou i prezidentem. Život členů zákonodárného sboru během těchto srpnových dnů zachycují na výstavě dobové fotografie i dokumenty. Na návštěvníky v rámci expozice čeká také příběh „čtyř statečných“, tedy příběh čtyř členů Národního shromáždění, kteří jako jediní hlasovali proti přijetí smlouvy o dočasném pobytu sovětských vojsk v Československu. Výstava zahrnuje také bohatou fotodokumentaci, která přibližuje v kontextu aktivit Národního shromáždění politickou situaci tehdejšího komunistického Československa. Expozice se koná pod záštitou 1. místopředsedkyně Senátu Miluše Horské a ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeňka Hazdry. Veřejnost ji může navštívit o víkendech a státních svátcích od 10:00 hod. do 17:00 hod., od června do 18:00 hod. Vstup zdarma.