Výstava v Senátu představí kresby skladatele Bohuslava Martinů

Výstava v Senátu představí kresby skladatele Bohuslava Martinů

Expozice „Martinů obrázky kreslící“ nabídne návštěvníkům tvorbu významného hudebního skladatele Bohuslava Martinů v netradiční podobě, a to prostřednictvím výtvarných prací. Návštěvníci si mohou prohlédnout skladatelovy kresby s různorodými náměty ve Výstavní síni Senátu od 23. srpna do 7. října 2018. Skladatel tvořil osobité skici pro vlastní potřebu jako formu určité tvůrčí relaxace. Jeho kresby vznikaly hlavně ve dvou obdobích, a to kolem let 1910-1911, tedy při studiu na pražské konzervatoři, a poté ve 20. letech 20. století. Návštěvníci si kromě autorových autokarikatur, zážitků ze zahraničních cest mohou prohlédnout i humorně zpodobněný „zápas s klavírem“. Výstava probíhá pod záštitou senátora Radko Martínka. Veřejnosti je přístupná denně od 10.00 do 18.00 hod., od října do 17.00 hod. Vstup volný.
Hradozámecká noc v Senátu

Hradozámecká noc v Senátu

V rámci Hradozámecké noci 2018 se sídlo Senátu v sobotu 25. srpna otevře veřejnosti netradičně ve večerních hodinách. Do barokního komplexu Valdštejnského paláce se zahradou budou moci návštěvníci zavítat až do 22 hodin. Těšit se mohou mimo jiné i na speciální komentované prohlídky „Sochy ve Valdštejnské zahradě“. Od 18:00 rozezní Valdštejnskou zahradu pražský swingový orchestr Harmcore Jazz band. Večerní komentované prohlídky soch začnou ve 20:00 a 21:00. Zájemci si budou moci nejenom individuálně prohlédnout historické prostory Valdštejnského paláce, ale také výstavy, které vznikly při příležitosti letošních osmičkových výročí. V Mytologické chodbě Valdštejnského paláce mohou návštěvníci zhlédnout výstavu k 50. výročí pražského jara „Československý parlament v roce 1968“. Ve Valdštejnské zahradě je k vidění unikátní výstava „Československo v proměnách Evropy 20. století. Ve Výstavní síni Senátu pak na ně bude čekat expozice „Martinů obrázky kreslící“, která představuje významného hudebního skladatele v jeho méně známé podobě, a to jako kreslíře. Hradozámecká noc v sídle Senátu se koná ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a pod záštitou místopředsedy senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiřího Růžičky. Akce se uskuteční za každého počasí. Vstup volný. Návštěvníky žádáme, aby si s sebou nebrali velká zavazadla, vstup bude umožněn pouze příchozím s příručními zavazadly. S ohledem na kapacitu prostor sídla Senátu může být vstup občanů regulován.
Výstava v Senátu připomíná vznik československého státu

Výstava v Senátu připomíná vznik československého státu

Výstava se dotýká osudových událostí 20. století v československém prostředí, na nichž se v kontextu historického vývoje podílely významné osobnosti té doby s důrazem na roli zakladatelů státu Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Významný prostor je mimo jiné věnován událostem světové hospodářské krize, která ve 30. letech minulého století významně ovlivnila také politický vývoj v Evropě i další směřování společnosti. Stranou pak nezůstávají tragické důsledky vnějších agresí vůči československému státu, ať již v podobě nacistické okupace či pozdější srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy 1968. Expozice neopomíjí ani proměny politického zřízení, ke kterému v naší historii několikrát došlo. Chronologicky řazené události kladou důraz na společnou historii státu Čechů a Slováků, která se promítá i do nástupnických států Československa, České republiky a Slovenské republiky. Expozice se koná pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha a předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové. Výstava je veřejnosti přístupná denně, pondělí až pátek od 7.30 hod. do 19.00 hod., víkendy a státní svátky od 10.00 hod. do 19.00 hod., od října do 18.00 hod. Vstup volný.