Vánoční výstava betlémů opět spojena s  výtvarnou soutěží pro mládež

Vánoční výstava betlémů opět spojena s výtvarnou soutěží pro mládež

Od 8. prosince 2017 může veřejnost opět zavítat do prostor Výstavní síně Senátu na vánoční výstavu. Ta představí desítky modelů betlémů, mezi jinými historické exponáty zhotovené před více než sto lety či současnou tvorbu profesionálů i amatérů. Tradiční vánoční výstava ve Výstavní síni Senátu představí návštěvníkům betlémy různých autorů, kteří k jejich konstrukci použili rozmanitou techniku i materiál, jako například dřevo, sklo nebo keramiku. K nejatraktivnějším exponátům patří například dřevěný betlém s králickými figurkami, který zapůjčilo Městské muzeum Frýdlant, nebo cizokrajné betlémy z Kostariky, Itálie či Německa. Nejen děti potěší mechanický betlém s více než dvaceti pohyblivými figurkami. V rámci výstavy je vyhlášena vánoční výtvarná soutěž pro děti na téma „Vánoční betlém“. Do soutěže se mohou přihlásit děti do 15 let, soutěž je určena pouze pro jednotlivce. Vítány jsou práce vytvořené za použití kombinace výtvarných technik i materiálů. Hotové práce spolu se souhlasem zákonného zástupce nezletilého dítěte se zpracováním osobních údajů a s publikací fotografie výtvarného díla a informací o jeho autorovi je nutné doručit do 31. ledna 2018 do Senátu. Podrobnější informace k pravidlům soutěže naleznete zde. Vánoční výstavu je možné navštívit až do 7. ledna 2018. Přístupná je denně od 10.00 do 16.00 hod., na Štědrý den od 10.00 do 14.00 hod. Tradiční vánoční výstavu pořádá Kancelář Senátu ve spolupráci se Spolkem českých betlemářů pod záštitou vedoucího Kanceláře Senátu Jiřího Ukleina. Vstup volný.

Předvánoční zpívání ve Valdštejnském paláci.

Předvánoční zpívání ve Valdštejnském paláci.

V pondělí 4. prosince 2017 se od 18:00 v sídle Senátu Parlamentu ČR uskuteční tradiční Předvánoční zpívání. Akce se koná pod záštitou předsedy Senátu Milana Štěcha. Na akci v Hlavním sále vystoupí Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu pod vedením sbormistryně Věry Hrdinkové, na klavír je bude doprovázet Egli Prifti.Opět po roce zazní adventní písně a koledy, jako například česká koleda Kristus pán se narodil či americká tradiční vánoční píseň Jingle Bells. Vstupenky na kulturní představení jsou zdarma k dispozici v omezeném počtu v Informačním centru Senátu od pondělí 20. listopadu 2017 ve všední dny od 9:00 do 15:00. Bez vstupenky není účast na akci možná. Počet vstupenek je omezen.

Výstava v Senátu připomíná výročí narození Josefa Čapka

Výstava v Senátu připomíná výročí narození Josefa Čapka

V letošním roce uplynulo přesně 130 let od narození malíře, grafika a spisovatele Josefa Čapka. V souvislosti s tímto výročím vznikla výstava „Prameny inspirace“, která připomíná dílo nejenom Josefa Čapka, ale i jeho bratra Karla. Expozice je ke zhlédnutí ve Výstavní síni Senátu od 19. října až do 3. prosince 2017. Návštěvníci se mohou těšit na díla mladých umělců ze Střední školy Náhorní v Praze, a to jak v podobě prací sochařských, malířských, kresebných, tak i prací vytvořených ryze prostřednictvím počítače. Díla umělecky reflektují nejenom osobnost Josefa Čapka, ale i jeho vztah s bratrem Karlem. Součástí expozice jsou také kostýmy, které jsou tematicky zaměřené na dobu a dílo bratří Čapků. Josef Čapek se narodil 28. března 1887 v Hronově. Již za studií navázal kontakty s uměleckým světem, v období mezi válkami působil také jako novinář. V září 1939 byl zatčen a vězněn v koncentračních táborech, zemřel v dubnu 1945 v Bergen-Belsenu. Mezi jeho literární díla patří Povídání o pejskovi a kočičce. Je také autorem sbírky, která vyšla až posmrtně, Básně z koncentračního tábora. Výstava probíhá pod záštitou předsedy Senátu Milana Štěcha. Veřejnosti je přístupná denně od 10.00 do 17.00 hod., v listopadu a v prosinci od 10.00 do 16.00 hod. Vstup volný.