8. květen – Den otevřených dveří

8. květen – Den otevřených dveří

Kolovratský palác, ve kterém zasedaly předválečné a protektorátní vlády, se v pondělí 8. května 2017 otevře veřejnosti. Návštěvníci budou mít výjimečnou příležitost blíže se seznámit s osudem legionáře a protektorátního předsedy vlády Aloise Eliáše, od jehož úmrtí uplyne letos 75 let. Letošní květnový Den otevřených dveří Senátu tak přináší příběh jedné z nejzajímavějších osobností českých dějin, která v pohnuté době protektorátu čelila okolnostem nejlépe, jak v dané situaci mohla. Alois Eliáš se stal předsedou protektorátní vlády 27. dubna 1939 a zůstal jím až do 27. září 1941, kdy byl s příchodem Reinharda Heydricha do Prahy zatčen. Po atentátu na Heydricha byl 19. června 1942 popraven na střelnici v Praze-Kobylisích. Jako jediný premiér z okupované Evropy. Osud Eliáše jenom dokazuje, jak krutá doba to pro český národ byla. Brány paláce se veřejnosti otevřou v 9.00 hod. a opět uzavřou v 16.00 hod. Vstup je zdarma. Prohlídky s průvodcem budou vycházet každých 15 minut, skupiny budou čítat maximálně 40 osob. Program v paláci bude trvat přibližně 40 minut. Poslední prohlídka bude v 16.00 hod. Součástí Dne otevřených dveří Senátu bude i možnost prohlédnout si historické prostory Valdštejnského paláce. Jeden z nejkrásnějších barokních komplexů v Praze bude veřejnosti zpřístupněn stejně jako Kolovratský palác, tedy od 9.00 hod. do 16.00 hod. V rámci zdejší prohlídkové trasy, která bude přístupná bez průvodce, se zájemci mohou těšit mimo jiné na Jednací sál, Hlavní sál, Rytířskou síň či Mytologickou chodbu. Prohlídkové trasy jsou zajištěny i pro handicapované. S ohledem na kapacitu obou paláců bude vstup občanů do obou budov regulován. Vzhledem ke značnému předpokládanému zájmu veřejnosti upozorňujeme na možné čekání před vstupem na prohlídku v Kolovratském paláci. Návštěvníky žádáme, aby si s sebou nebrali velká zavazadla, prohlídky budou umožněny pouze příchozím s příručními zavazadly.

BEZ HISTORIE NENÍ SOUČASNOST

BEZ HISTORIE NENÍ SOUČASNOST

Pod uvedeným názvem se skrývá výstava hodin. Přístupná veřejnosti je v termínu 4. 5. – 25. 6. 2017, koná se ve Výstavní síni Senátu pod záštitou senátora Jiřího Carbola. Otevřena je denně 10 – 17 hodin, v červnu o hodinu déle. Jedná se o společnou výstavu Domu hodin Karlštejn a MPM-Quality v.o.s., která je současným výrobcem hodinek Prim. Na výstavě uvidíte historické hodinky, hodiny a časoměrné stroje sběratele Miroslava Svobody, které zachycují vývoj od 16. století. Najdete zde kapesní náramkové chronometry, budíky, stolní hodiny, ale i pracovní pomůcky hodináře. Firma, která obnovila slavnou značku PRIM, představí současné kolekce svých hodinek.
Valdštejnská zahrada se opět otevírá veřejnosti

Valdštejnská zahrada se opět otevírá veřejnosti

Pražané a návštěvníci metropole budou mít opět po zimě možnost navštívit Valdštejnskou zahradu, která je součástí sídla Senátu Parlamentu ČR. 1. dubna se celý zahradní komplex otevírá veřejnosti. Otevřeno bude denně až do konce října. Valdštejnská zahrada je se svojí rozlohou s více než 14 tisíci m2 druhou největší zahradou v centru Prahy, větší jsou jen zahrady Pražského hradu. Poskytuje nejenom stovky míst k sezení a relaxaci, ale zároveň i působivý vhled do baroka 17. století v čele se salou terrenou. Tu, stejně jako celou zahradu s Valdštejnským palácem, nechal zbudovat Albrecht z Valdštejna. V době svého vzniku neměla tato stavba v palácových zahradách obdoby. Výrazným prvkem v zahradě je také umělá krápníková stěna, na kterou navazuje voliéra pro výry. Kromě výrů je chloubou zahrady také šest pávů korunkatých a jeden pár pávů bílých, u kterého letos s napětím očekáváme potomky. Zahrada poskytuje útočiště také slípkám zelenonohým nebo kachnám divokým. Ty sice nepatří ke zdejší stálé fauně, ale Valdštejnskou zahradu si oblíbily a rády zde vyvádí mladé. Valdštejnská zahrada je také místem pro mnoho kulturních akcí. Již na květen jsou naplánovány speciální akce: v sobotu 13. května proběhne třetí ročník Krojovaných slavnostní ve Valdštejnské zahradě. Tradiční cyklus koncertů Kulturního léta v Senátu pak startuje 18. května a zvláště milovníci folkloru se mohou těšit na koncerty každý čtvrtek od 17:00, a to až do 28. září. Podrobnosti k akcím pro veřejnost naleznou zájemci na webových stránkách Senátu. Zahrada je otevřená denně až do 31. října. Ve všední dny od 7:30 do 18:00, o víkendech a svátcích od 10:00 do 18:00, od června do září pak o hodinu déle. Případná omezení otevíracích hodin naleznou zájemci vždy na webu Senátu v sekci Pro veřejnost/ Aktuality: http://www.senat.cz/zpravodajstvi/zpravy.php. Zájemci si mohou prohlédnout celý areál také prostřednictvím virtuální prohlídky dostupné na webu.