Moravské Athény a Ladislav Velen ze Žerotína

Moravské Athény a Ladislav Velen ze Žerotína

Od 23. srpna 2017 bude ve Výstavní síni Senátu otevřena výstava Městského muzea v Moravské Třebové, nad kterou převzal záštitu senátor Radko Martínek. Návštěvníkům bude přiblížen život šlechty přelomu 16. a 17. století a představen tehdejší majitel města Moravská Třebová – Ladislav Velen ze Žerotína. Vedle vlastních moravskotřebovských sbírek zapůjčila řadu zajímavých exponátů se vztahem k Moravské Třebové i jiná významná muzea a galerie. Návštěvníci uvidí předměty, kterými se v té době obklopovala bohatá šlechta. Tvůrci výstavy tak chtějí představit, jak se žilo ve městě na konci16. a na počátku 17. století s důrazem na to, čím vynikalo nad městy okolními. Zvláště se pak zaměřili na osobu tehdejšího majitele města Ladislava Velena ze Žerotína, vůdce moravského stavovského povstání. Tím dojde k zajímavému kontrapunktu celé výstavy, když bude život Ladislava Velena ze Žerotína prezentován v místě, které patřilo jeho nepříteli - Albrechtu z Valdštejna. Výstava potrvá do 15. října 2017. Výstavní síň je otevřena denně od 10.00 do 18.00 hodin, v říjnu do 17.00 hod.

Tradiční setkání s občany

Tradiční setkání s občany

Předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch zve veřejnost na tradiční setkání senátorek a senátorů s občany, které se bude konat v sobotu 9. září 2017 od 15 hodin ve Valdštejnské zahradě. Zahrají HRADIŠŤAN & Jiří Pavlica a PETRA JANŮ & Amsterdam Otevření historického okruhu a výstavních prostor Valdštejnského paláce. Vstup volný. Návštěvníky žádáme, aby si s sebou nebrali velká zavazadla, vstup bude umožněn pouze příchozím s příručními zavazadly. S ohledem na kapacitu prostor sídla Senátu může být vstup občanů regulován.

Hradozámecká noc v sídle Senátu

Hradozámecká noc v sídle Senátu

Valdštejnský palác se zahradou budete moci navštívit v rámci Hradozámecké noci 2017 i ve večerních hodinách. Brány Valdštejnského paláce budou v sobotu 26. srpna 2017 otevřené výjimečně až do 22:00. Valdštejnskou zahradu rozezní od 18:00 filmová i klasická hudba v podání Orchestru Nadačního fondu Harmonie, od 19:00 bude následovat energií nabité hudební vystoupení souboru Mlima Jua pardubické školy Svítání. Valdštejnskou zahradu i historické prostory Valdštejnského paláce si budou moci návštěvníci prohlédnout individuálně. Zajímavosti z historie Valdštejnského paláce se zájemci dozvědí na přednáškách v Hlavním sále, které začnou ve 20:30 a ve 21:15. V Mytologické chodbě Valdštejnského paláce zhlédnou příchozí výstavu o staviteli a prvním majiteli paláce, vévodovi Albrechtu z Valdštejna, v Rytířské síni zase fotografickou výstavu Nadačního fondu Harmonie, ve Výstavní síni Senátu bude k vidění výstava Moravské Athény a v Trčkovské galerii stálá expozice protokolárních darů. Akce se koná pod záštitou 1. místopředsedkyně Senátu Miluše Horské a místopředsedy senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiřího Růžičky. Vstup volný. Změny programu vyhrazeny, aktuální informace na webových stránkách Senátu www.senat.cz a facebookovém a twitterovém účtu Senátu.