Výstava „Okamžiky století“: uplynulé století ve fotografiích ČTK

Výstava „Okamžiky století“: uplynulé století ve fotografiích ČTK

Ve Valdštejnské zahradě, která je součástí sídla Senátu Parlamentu ČR, byla slavnostní vernisáží uvedena výstava „Okamžiky století“. Expozice 163 fotografií mapuje důležité momenty uplynulého století tak, jak je zachytili fotografové Československé, resp. České tiskové kanceláře v letech 1918 až 2018. Kromě 100. výročí vzniku Československa připomíná výstava i 100 let od založení samotné ČTK. Její historie se totiž začala psát na den přesně jako historie československého státu, tedy 28. října 1918. „Osudy ČTK a Československa - od roku 1993 pak České tiskové kanceláře a České republiky - jsou nerozlučně spjaté. Když bylo republice dobře, dařilo se i ČTK. A když ČTK neplnila svobodně svou funkci, protože ji to politická moc neumožňovala, nebo dokonce znemožňovala, bylo v republice zle,“ připomněl při vernisáži předseda Senátu Milan Štěch, pod jehož záštitou se výstava koná. Ve Valdštejnské zahradě budou fotografie k vidění až do 18. května, následně bude expozice putovat po dalších městech České republiky. Při příležitosti letošních významných výročí připravuje Senát Parlamentu ČR pro veřejnost celou řadu dalších zajímavých akcí. Vstup na ně, stejně jako na tradiční akce pro veřejnost konané v sídle Senátu, je zdarma. Přehled akcí pro veřejnost naleznete na webových stánkách Senátu: http://www.senat.cz/informace/pro_verejnost/kulturni_akce/kulturni_leto/index.php
Valdštejnská zahrada otevřena pro veřejnost

Valdštejnská zahrada otevřena pro veřejnost

Začátkem dubna se po zimní přestávce veřejnosti otevřela Valdštejnská zahrada, která je součástí sídla Senátu Parlamentu ČR. Svou rozlohou bezmála půldruhého hektaru je tato zahrada druhou největší zahradou v centru Prahy. Její součástí je umělá krápníková stěna ze 17. století, velkolepá barokní stavba sala terrena nebo rozlehlý bazén s různými druhy ryb. K vidění jsou po zimě také dlouholetí obyvatelé zahrady – pávi bílí, korunkatí a výři velcí. Veřejnosti je zahrada přístupná denně až do konce října, s výjimkou krátkodobých uzavírek z důvodu konání mimořádných akcí nebo při vydatných deštích, kdy musí zůstat z bezpečnostních a technických důvodů zavřená. Informace o historii Valdštejnské zahrady a otevírací době najdete na webu Senátu. S příchodem jarní sezony se veřejnosti také opět rozšiřují možnosti k návštěvě historických prostor Valdštejnského paláce. Počínaje velikonočním víkendem až do konce října si mohou zájemci prohlédnout Valdštejnský palác o víkendech a státních svátcích. Podrobné informace k otevírací době Valdštejnského paláce a dalších prostor sídla Senátu jsou uvedeny na webu Senátu.
Připomínáme si 100 let od vzniku Československa

Připomínáme si 100 let od vzniku Československa

Letošní rok se nese ve znamení mimořádných výročí, z nichž nejvýznamnější je bezesporu 100 let od vzniku samostatného československého státu. K tomuto národnímu jubileu, ale i k dalším kulatým výročím zásadních mezníků naší historie připravuje Senát celou řadu akcí pro veřejnost, na které vás již nyní srdečně zveme. Pod záštitou předsedy Senátu Milana Štěcha se budou ve Valdštejnské zahradě konat hned dvě velké výstavy ke 100. výročí vzniku Československé republiky. V rámci expozice Okamžiky století si budou moci zájemci od začátku dubna do 18. května prohlédnout ve Valdštejnské zahradě události uplynulého století tak, jak je zachytili fotografové Československé resp. České tiskové kanceláře (ČTK). Ostatně i ta si letos připomíná 100 let od svého vzniku, ustavena totiž byla ještě týž den jako samostatná republika, tedy 28. října 1918. Od 2. července až do konce října pak bude ve Valdštejnské zahradě ke zhlédnutí výstava Československo v proměnách Evropy 20. století, kterou připravuje Historický ústav Akademie věd ČR. Mimořádné jubileum naší státnosti si díky záštitě předsedy Senátu Milana Štěcha připomeneme i hudebně. Těšit se můžete mimo jiné na koncert „K poctě československých legionářů“, který se uskuteční ve Valdštejnské zahradě 27. května v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Na tomto promenádním koncertu Hudby Hradní stráže a Policie ČR zazní skladby Františka Kmocha, Karla Hašlera a dalších skladatelů a vojenských kapelníků. Oslavy 100 let samostatného státu vyvrcholí ve Valdštejnské zahradě v sobotu 8. září Setkáním senátorek a senátorů s občany, které taktéž doprovodí zajímavý hudební program. Další informace o chystaných akcích pro veřejnost u příležitosti 100. výročí vzniku Československa a dalších významných výročí naleznete na webových stránkách Senátu zde.