Krojované slavnosti: tanec i zpěv ve Valdštejnské zahradě

Krojované slavnosti: tanec i zpěv ve Valdštejnské zahradě

Pro příznivce lidových tradic, kultury a muziky bude v sídle Senátu připraveno celkem šest vystoupení folklorních souborů z celé České republiky. V letošním roce dorazí i jeden pěvecký soubor ze zahraničí, a to soubor Lužických Srbů „Chór Lipa“. Součástí akce je také doprovodný program, v rámci něhož se mohou návštěvníci těšit například na ukázku výroby skla a sami si budou moci foukání skla i vyzkoušet. Akce se koná pod záštitou Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova. Slavnosti se konají za každého počasí. Vstup volný.
8. květen – Den otevřených dveří

8. květen – Den otevřených dveří

Kolovratský palác, ve kterém zasedaly předválečné a protektorátní vlády, se v pondělí 8. května 2017 otevře veřejnosti. Návštěvníci budou mít výjimečnou příležitost blíže se seznámit s osudem legionáře a protektorátního předsedy vlády Aloise Eliáše, od jehož úmrtí uplyne letos 75 let. Letošní květnový Den otevřených dveří Senátu tak přináší příběh jedné z nejzajímavějších osobností českých dějin, která v pohnuté době protektorátu čelila okolnostem nejlépe, jak v dané situaci mohla. Alois Eliáš se stal předsedou protektorátní vlády 27. dubna 1939 a zůstal jím až do 27. září 1941, kdy byl s příchodem Reinharda Heydricha do Prahy zatčen. Po atentátu na Heydricha byl 19. června 1942 popraven na střelnici v Praze-Kobylisích. Jako jediný premiér z okupované Evropy. Osud Eliáše jenom dokazuje, jak krutá doba to pro český národ byla. Brány paláce se veřejnosti otevřou v 9.00 hod. a opět uzavřou v 16.00 hod. Vstup je zdarma. Prohlídky s průvodcem budou vycházet každých 15 minut, skupiny budou čítat maximálně 40 osob. Program v paláci bude trvat přibližně 40 minut. Poslední prohlídka bude v 16.00 hod. Součástí Dne otevřených dveří Senátu bude i možnost prohlédnout si historické prostory Valdštejnského paláce. Jeden z nejkrásnějších barokních komplexů v Praze bude veřejnosti zpřístupněn stejně jako Kolovratský palác, tedy od 9.00 hod. do 16.00 hod. V rámci zdejší prohlídkové trasy, která bude přístupná bez průvodce, se zájemci mohou těšit mimo jiné na Jednací sál, Hlavní sál, Rytířskou síň či Mytologickou chodbu. Prohlídkové trasy jsou zajištěny i pro handicapované. S ohledem na kapacitu obou paláců bude vstup občanů do obou budov regulován. Vzhledem ke značnému předpokládanému zájmu veřejnosti upozorňujeme na možné čekání před vstupem na prohlídku v Kolovratském paláci. Návštěvníky žádáme, aby si s sebou nebrali velká zavazadla, prohlídky budou umožněny pouze příchozím s příručními zavazadly.

BEZ HISTORIE NENÍ SOUČASNOST

BEZ HISTORIE NENÍ SOUČASNOST

Pod uvedeným názvem se skrývá výstava hodin. Přístupná veřejnosti je v termínu 4. 5. – 25. 6. 2017, koná se ve Výstavní síni Senátu pod záštitou senátora Jiřího Carbola. Otevřena je denně 10 – 17 hodin, v červnu o hodinu déle. Jedná se o společnou výstavu Domu hodin Karlštejn a MPM-Quality v.o.s., která je současným výrobcem hodinek Prim. Na výstavě uvidíte historické hodinky, hodiny a časoměrné stroje sběratele Miroslava Svobody, které zachycují vývoj od 16. století. Najdete zde kapesní náramkové chronometry, budíky, stolní hodiny, ale i pracovní pomůcky hodináře. Firma, která obnovila slavnou značku PRIM, představí současné kolekce svých hodinek.