Senát zná vítěze studentské soutěže na téma svoboda

Senát zná vítěze studentské soutěže na téma svoboda

Tvůrčí soutěž pro studenty vyšších stupňů středních škol a učilišť o výjimečný notebook, který dostal předseda Senátu Miloš Vystrčil darem během své cesty na Taiwan, zná svého absolutního vítěze. Ze 137 zaslaných příspěvků na téma „Co pro mne znamená svoboda?“ se svou literární prací uspěla studentka Kateřina Skalová z Bystřice na Benešovsku. V dílčích kategoriích bylo oceněno dalších 6 účastníků z celé České republiky.

V kategorii literární útvar se umístily studentky Karolína Podivínská (Letovice), Eliška Kudláčková (Boskovice) a Kateřina Fuňková (Příbram). V kategorii video bodovali studenti Matěj Gregor (Ostrava), František Fáber (Střížovice) a Ondřej Novák (Dačice).

„Některé práce jsem četl a sledoval, jak se říká, jedním dechem. Někdy má člověk všeho nad hlavu a potřebuje dodat energii a důvěru v to, že to, co dělá, má smysl. Mně se to stalo při čtení studentských prací o svobodě. Milé studentky, milí studenti, mockrát děkuji,“ říká předseda Senátu Miloš Vystrčil.

„Úrovně prací byly mimořádně vysoké,“ vyzdvihuje Jiří Růžička, 1. místopředseda Senátu a ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera, který zadání soutěže formuloval. „Hodně mě zaujala taková myšlenková pevnost, protože naprostá většina prací pracovala s myšlenkou, že svoboda rovná se zodpovědnost. To mě úplně nadchlo.“

Výsledky soutěže kvůli nepříznivé epidemiologické situaci vyhlásili Miloš Vystrčil a Jiří Růžička prostřednictvím videa. Jakmile to bude možné, soutěžící budou pozváni do českého Senátu na osobní prohlídku a setkání se senátory.

Podrobnější informace o výsledcích soutěže a ukázky vítězných prací jsou k dispozici na webové stránce www.senat.cz/svoboda.

Soutěž: „Co pro mne znamená svoboda?“

Soutěž: „Co pro mne znamená svoboda?“

Kancelář Senátu Parlamentu České republiky vyhlašuje veřejnou tvůrčí soutěž na téma "Co pro mne znamená svoboda?".
Soutěž je určena studentům středních a vyšších odborných škol. Téma, které budou účastníci soutěže zpracovávat, je dáno přímo názvem soutěže – „Co pro mne znamená svoboda?“. Cílem je vybrat ze zaregistrovaných děl nejlepší texty nebo videa zachycující osobní pohled na svobodu nebo vyjadřující, co svoboda člověku přináší, co pro něj znamená.
Další informace, vč. pravidel, naleznete na www.senat.cz/svoboda

Soutěž je vyhlašována ve dvou kategoriích:

LITERÁRNÍ ÚTVAR
VIDEO

Parametry prací:
Literární útvar – rozsah 2 až 3 strany textu, tj. 3600 až 5400 znaků včetně mezer (povolená tolerance pro zařazení práce do hodnocení je +/- 100 znaků včetně mezer)
Video – maximální délka 2 minuty

Kritéria hodnocení:
1. dodržení rozsahu
2. dodržení tématu
3. tvůrčí zpracování

Podmínky účasti v soutěži:
• registrace soutěžního příspěvku stanoveným způsobem v termínu 10. – 31. prosince 2020
• vyplnění požadovaných osobních údajů účastníka soutěže (jméno, příjmení, rok narození, kontaktní údaje, navštěvovaná škola a ročník)
• vyplněné a odsouhlasené Prohlášení o autorství
• vyplněný Souhlas se zpracováním údajů

Ceny:
Hlavní cenou pro absolutního vítěze soutěže je notebook značky ACER Swift 5 věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi při misi na Taiwan. Další tři výherci z každé ze soutěžních kategorií obdrží věcné ceny. V rámci slavnostního předání cen proběhne pro všechny oceněné osobní prohlídka Senátu a debata s účastníky mise na Taiwan.

Vstup do sídla Senátu Parlamentu ČR je z důvodu protikoronavirových opatření dočasně omezen.

Vstup do sídla Senátu Parlamentu ČR je z důvodu protikoronavirových opatření dočasně omezen.

Vstup do budov Senátu pouze pro povolané osoby recepcí A Valdštejnského paláce a recepcí Kolovratského paláce. Osoby vstupující do sídla Senátu jsou povinny nosit roušku, používat dezinfekci a dodržovat odstup od ostatních osob. Valdštejnská zahrada a Informační centrum Senátu jsou pro veřejnost uzavřeny. Komentované prohlídky a akce pro veřejnost se nekonají. Aktuální informace na www.senat.cz/informace/covid/. Děkujeme za pochopení.